Przejdź do treści
"Niech w domach pomocy kwitnie pomoc i życzliwość wzajemna" /Ks. Kardynał Józef Glemp/
Dom Pomocy Społecznej im. Ks. Kardynała Józefa Glempa w Bramkach

Aktualności

Piękny jubileusz Domu Pomocy Społecznej w Bramkach
DSC_0299

Ten rok dla naszego domu jest wyjątkowy. Nie tylko ze względu na panującą pandemię. To właśnie w roku 2020 Dom Pomocy Społecznej w Bramkach, obchodzi 60  rocznicę powstania.


Mieliśmy wiele planów, na to jak w szczególny sposób uczcić ten wspaniały jubileusz, jednak z wiadomych względów nie mogliśmy ich zrealizować. Taka rocznica powinna być celebrowana w gronie Przyjaciół, którzy przez te wszystkie lata udzielali wsparcia naszej placówce. Miejmy nadzieję, że tak jeszcze się stanie i nadejdzie czas, kiedy wspólnie będziemy uczestniczyć w uroczystych obchodach. Niech ta okrągła rocznica będzie dla nas czasem refleksji, jak długą drogę przeszliśmy, by nasz dom był taki, jakim go dzisiaj znamy.

Wszystko zaczęło się  8 kwietnia 60 lat temu. Wówczas otworzono w Bramkach Państwowy Dom Specjalny. Placówka przeznaczona była wtedy dla 150 kobiet upośledzonych umysłowo, zdolnych do pracy. Skromne warunki mieszkaniowe oraz praca w gospodarstwie pomocniczym to dzisiaj jedynie wspomnienia, które upamiętniliśmy w naszej kronice. Cieszymy się, że są jeszcze z nami mieszkanki, które pamiętają ten okres i chętnie dzielą się opowieściami. 

Lata 90te to czas wielkich przemian także dla naszej placówki. Zaczęliśmy zupełnie  nowy rozdział w swojej działalności. Wreszcie spełniły się marzenia mieszkańców o samodzielnym życiu we własnym domu i środowisku. A to za sprawą budowy Domu Rodzinnego w Górnej Wsi oraz Hostelu przy budynku głównym. Te alternatywne formy mieszkalnictwa od lat  w dużym stopniu zapewniają sprawniejszym mieszkańcom  jak najbardziej naturalny rytm dnia i codziennego życia.

Rozbudowano również budynek główny DPSu, organizując Kaplicę, Salę Doświadczenia Świata oraz dodatkowe pokoje mieszkalne. Dom Pomocy Społecznej został wyposażony w dwie windy szpitalne i podjazd dla wózków. To dało nam wiele nowych możliwości i ułatwiło korzystanie z bogatej formy zajęciowej w naszym Domu.

Natomiast Centrum Terapii Zajęciowej, które stanęło na miejscu dawnych budynków gospodarczych, dzisiaj umożliwia mieszkańcom terapię zajęciową j i rehabilitację społeczną.  

Ale czymże jest prawdziwy rodzinny dom bez ogrodu? Rozległy teren rekreacyjno- wypoczynkowy jest wymarzonym miejscem  do aktywnego wypoczynku i relaksu. Mieszkańcy mogą korzystać z eko-ogródka, letniej siłowni, ogrodu różanego, ścieżki zdrowia, a od bieżącego roku z tężni solankowej. Wierzymy, że spacery na łonie natury to najpotężniejsza forma terapii, którą wszystkim rekomendujemy.

Zawsze byliśmy otwarci na wymianę doświadczeń i wspólne spotkania z innymi placówkami, dlatego od lat organizujemy przeglądy działalności artystycznej początkowo organizowane w Ośrodku Wypoczynkowym w Zdworzu, a od 11 lat na terenie naszej placówki. W tym roku tych spotkań nam wszystkim bardzo brakuje. Jednak ta trudna sytuacja jeszcze bardziej uświadomiła nam, jak wielu przyjaciół czuwa nad nami. Jesteśmy wdzięczni za nieocenione i długoletnie wsparcie władz Powiatu Warszawskiego Zachodniego z P. Janem Żychlińskim - starostą. W tym miejscu pragniemy wszystkim serdecznie podziękować. Zawsze mogliśmy liczyć na życzliwość władz samorządowych oraz duchowieństwa. Od 6 lat patronem naszego Domu jest Kardynał Józef Glemp, który odwiedzał naszych mieszkańców 10 razy. Bardzo ciepło wspominamy te spotkania.

Dzisiaj Dom Pomocy Społecznej w Bramkach to  miejsce, gdzie 170 kobiet i mężczyzn pomimo chorób może być aktywnych, żyć w godnych warunkach i mieć pewność dobrej, fachowej opieki wykwalifikowanego personelu. Nad spełnieniem marzeń o takim domu czuwa od 16 marca 1977r. dyrektor Seweryn Chruściński, który jest wdzięczny Pracownikom Domu Pomocy Społecznej w Bramkach za tych 60 lat pracy pełnej empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, bo jak śpiewa Alicja Majewska – nasza długoletnia przyjaciółka.

 

„To nie sztuka wybudować nowy dom, sztuka sprawić by miał w sobie duszę…”

                                                                                             

                                                                                                                                                                                                                                                                    Malwina Skrońska

powrót

Kalendarz

 Czerwiec 2024

 pn   wt   śr   cz   pt   sb   nd 
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kontakt

Adres: Bramki, ul. Północna 18
05-870 Błonie
Telefon: (22) 725-61-27
telefon komórkowy: 798-018-789
Fax: 725-60-66
e-mail: info@dpsbramki.org

Mapa