Przejdź do treści
"Niech w domach pomocy kwitnie pomoc i życzliwość wzajemna" /Ks. Kardynał Józef Glemp/
Dom Pomocy Społecznej im. Ks. Kardynała Józefa Glempa w Bramkach

Aktualności

X Bramkowskie Spotkanie Integracyjne WIANKI 2018
DSC_1426

„Wsi spokojna, wsi wesoła!

Który głos twej chwale zdoła?

Kto twe wczasy, kto pożytk

i Może wspomnieć zaraz wszytki?”

Te słowa „Pieśni Świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego stały się mottem przewodnim 10 Jubileuszowego Bramkowskiego Spotkania Integracyjnego „Wianki 2018” w Bramkach.


Ludowy klimaty i integracyjny charakter spotkania  skupił osoby niepełnosprawne  z 35 placówek pomocowych z 5 województw: mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego  i podlaskiego. Uczestnicy mieli okazję spróbować swoich sił w warsztatach, które przedstawiały dawne zajęcia naszych dziadków i pradziadków. Mogli wcielić  się w garncarzy, wikliniarzy, hafciarki, tkaczki, wykonać tradycyjne pająki z bibuły, zabawki z drewna czy też siana. Nie zabrakło wiejskich przysmaków i ludowej muzyki. W kąciku „wiejskie pogaduchy” osoby niepełnosprawne mogły poznać historię polskiej wsi, ludowe tradycje i obyczaje, jak również obejrzeć stroje ludowe z różnych stron Polski.

Tradycyjnie uczestnicy Bramkowskiego Spotkania Integracyjnego przygotowali wianki, które na zakończenie spotkania w barwnym i wesołym korowodzie przenieśli nad staw, by tak jak robiły to  nasze prababcie, puścić je na wodę.

Nie zabrakło również pamiątkowych statuetek i upominków, które tematycznie nawiązywały do tematu spotkania – „Raz na ludowo”, które wręczył P. Jana Żychliński – Starosta Warszawski Zachodnie- honorowy patron spotkania oraz P. Zenon Reszka – burmistrz Błonia. Podsumowaniem spotkania był program artystyczny przedstawiający obrazek polskiej wsi, który przygotowali mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bramkach oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bramkach.

Powrót do tradycji, do naszych wspólnych korzeni, był dobrą okazją do integracji  pracowników placówek pomocowych,  społeczności lokalnej oraz osób niepełnosprawnych . W tym dniu swoją obecnością zaszczyciła nas P. Kinga Gajewska – posłanka na sejm RP.   Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz samorządowych oraz  szkół i przedszkoli, organizacji i instytucji pozarządowych z Błonia, z którymi na co dzień współpracujemy.        

Jubileuszowe, X Bramkowskie Spotkanie Integracyjne Wianki 2018 przeszły do historii  i mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy.

Anna Krzysztofik

powrót

Kalendarz

 Lipiec 2024

 pn   wt   śr   cz   pt   sb   nd 
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kontakt

Adres: Bramki, ul. Północna 18
05-870 Błonie
Telefon: (22) 725-61-27
telefon komórkowy: 798-018-789
Fax: 725-60-66
e-mail: info@dpsbramki.org

Mapa