Przejdź do treści
"Niech w domach pomocy kwitnie pomoc i życzliwość wzajemna" /Ks. Kardynał Józef Glemp/
Dom Pomocy Społecznej im. Ks. Kardynała Józefa Glempa w Bramkach

Aktualności

Dom Pomocy Społecznej w Bramkach – polskim przykładem w kontekście lokalnego wsparcia osób niepełnosprawnych
delegacja (1)

 

9 listopada 2016 r. Dom Pomocy Społecznej w Bramkach przyjął delegację dyrektorów z placówek pomocowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych w Gruzji. Wizyta studyjna w Polsce była zrealizowana w ramach projektu polskiej pomocy rozwojowej pn. „System wsparcia osób niepełnosprawnych na poziomie lokalnym – przykłady dobrych praktyk”. Była ona odpowiedzią na wcześniejszą wizytę polskiej delegacji w Gruzji.


Projekt unijny, którego realizatorem jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej służy wymianie doświadczeń i wzajemnemu wsparciu w organizacji pomocy osobom niepełnosprawnym. Cieszymy się, iż nasza placówka może podzielić się doświadczeniem z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Jak podkreśla Seweryn Chruściński – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bramkach nasza placówka  przeszła podobną drogę w latach 90tych. Wtedy to my poznawaliśmy organizację i struktury pomocy w innych państwach UE. Po wielu latach osiągnęliśmy standardy, dzięki którym obecnie możemy być przykładem dobrych praktyk dla innych krajów rozwijających się. Jednak to wszystko nie udało by się bez ogromnego wsparcia ze strony władz Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, którego pomoc jest dla nas nieoceniona.

W pierwszym etapie projektu polska delegacja zwiedziła placówki dla osób niepełnosprawnych w Gruzji. Natomiast w ramach rewizyty delegacja gruzińska odwiedziła placówki w Helenowie, Podkowie Leśnej, Brwinowie, Milanówku i Międzylesiu. W Bramkach naszym gościom udostępniliśmy do zwiedzania  Dom Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej oraz mieszkania chronione w Górnej Wsi. Delegacja zobaczyła oddziały i pokoje mieszkańców. Wizytowano zajęcia terapeutyczne, w których na co dzień uczestniczą nasi podopieczni, pochwaliliśmy się naszymi ogrodami i mini zoo a na koniec zaprosiliśmy gości na integracyjne spotkanie w chacie terapeutycznej. Podopieczni zaprezentowali swoje umiejętności taneczno – wokalne szlifowane podczas zajęć. Kolorowe stroje łowickie i pokaz energetycznej zumby w wykonaniu podopiecznych DPS w Bramkach wywołały uśmiech na twarzy gości zaś prezentacja jesiennych kapeluszy przygotowanych podczas spotkania był miłym akcentem na zakończenie.

W pamięci na długo pozostaną nam podziękowania pani Dyrektor Gruzińskiego Funduszu, która podkreśliła, że uśmiech na twarzach naszych mieszkańców zapewnia ją o tym, że w naszej placówce jest im naprawdę dobrze. Jesteśmy dla Gruzji przykładem i nasi goście mają nadzieję, że osiągną takie standardy jakie dzisiaj zobaczyli. Te słowa będą dla nas motywacją do dalszej pracy, a naszym przyjaciołom życzymy wytrwałości i pomysłowości w osiąganiu celów jakie sobie wyznaczyli.

Malwina Skrońska

powrót

Kalendarz

 Maj 2024

 pn   wt   śr   cz   pt   sb   nd 
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Kontakt

Adres: Bramki, ul. Północna 18
05-870 Błonie
Telefon: (22) 725-61-27
telefon komórkowy: 798-018-789
Fax: 725-60-66
e-mail: info@dpsbramki.org

Mapa